Dětský ostrov je starým pražským ostrůvkem, s relativně velmi mladým jménem. Dá se o něm říci, že je věnován dětem, nachází se na něm hřiště a nabízí různé zajímavé možnosti sportovního vyžití pro naše nejmladší.
Někde zaznamenanou historii ostrova můžeme vystopovat už od roku 1355. Jeho prvním známým majitelem byl maltézský řád, či možná přesnější by bylo říci, že byl majetkem johanitů či špitálníků, kteří se později spolu se změnou sídla přejmenovali. Občas uváděné tvrzení, že ostrov byl nazýván ve svých počátcích Maltézský je z čistě logického hlediska nemožné, johanité získali Maltu jako dar až v roce 1530 a proto tento název mohl být používán nejdříve od šestnáctého století. Pozdější názvy se odvíjely také od majitelů. Nejdříve byl ostrov přejmenován na Funkovský, do začátku devatenáctého století nosil jméno Hykyšův, poté do roku 1814 byl pojmenován Durazínský. Tehdy ho zakoupil továrník Leopold Jerusalem, který poblíž vlastnil fabriku na kartouny a ostrov byl užíván na bělení látek. Od té doby se na čas říkalo ostrovu židovský, z důvodu víry jeho majitele.
Židovský ostrov byl ale paradoxně od první čtvrtiny devatenáctého století také dějištěm čistě křesťanské akce. Z důvodu nedostatku místa na pevnině se zde pravidelně odehrávala i část trhů a zábav, které byly spojeny s filipojakubskou poutí. V té době ho s pevninou spojovala menší dřevěná lávka. Název Židovský ostrov vydržel relativně dlouho. K úpravám, které by sloužily hlavně dětem se začalo ve třicátých letech dvacátého století. Tehdy také se zde objevil železobetonový most, který nahradil původní dřevěné a ocelové stavby. Autorem mostu byl architekt Vlastimil Hofman. K dokončení transformace ostrova a k jeho přejmenování došlo po druhé světové, kdy se zde postavilo velké hřiště plné různých dětských atrakcí. Dětská hřiště byla na konci minulého století v dosti katastrofálním stavu, ale po roce 2000 byla obnovena a od té doby jsou udržována v dobrém stavu. Ostrov kromě mostu spojuje s pevninou také tradiční přívoz, který může zájemce dovézt až k Národnímu divadlu.