Dům U Splavínů

Dům U Splavínů se nachází v dolní části Malostranského náměstí v Praze 1 a má číslo popisné 36. Jeho asi nejvýraznějším prvkem je freska z 18. století, která zobrazuje korunování Panny Marie.

Na místě, kde se dnes nachází dům U Splavínů stávaly v dobách temného středověku dvě budovy. Jedním z efektů husitských bouří, které přišly v první třetině patnáctého století, bylo mnoho zničení a také požáry, které v Praze vznikaly, když si různé strany (a často to znamenalo i vnitřní štěpení nejen boj husitů a katolíků) vyřizovaly mezi sebou své spory. Takto došlo i k vypálení Malé Strany v roce 1420 a k prvnímu zničení budov, které stávaly na tomto místě. Později byly domy obnoveny, ale v roce 1503, požár který vybuchl poblíž, je zase poničil. Byly obnoveny v pozdně gotickém slohu, ale v průběhu šestnáctého století došlo k jejich renesanční přestavbě a v roce 1586 i ke sjednocení obou budov, které provedl Vít Flavín z Rottenfeldu, po němž se budova i v následujících staletích jmenovala.

Jako velké množství pražských budov, i tento dům byl postižen zmatky doby pobělohorské. Jeho majitel Jan Kochl (Kechl) z Hollensteina se jako konšel zamotal do vzpoury proti Habsburkům a proto i logicky byl po porážce na Bílé Hoře nucen zemi opustit a jeho majetek propadl státu. Svému osudu by se mohl vyhnout změnou víry, a jedna pětina majetku by mu zůstala, ale tuto možnost odmítl. Konfiskát si zakoupil císařský komoří Tomáš Marek z Markfeldu. Protireformace (kontrreformace či katolická reformace) u nás se obecně nazývá dobou temna. Ale pro tuto budovu šlo spíše o začátek veselejší historie. Tehdy v zadní části domu vznikl pivovar a to i s  putykou (U Flavínů). V osmnáctém století došlo k různým menším či větším úpravám této stavby, podle toho, jak který majitel potřeboval změnit vzhled podle potřeb svých či aktuální módy. Nejvýraznější, kromě celkové barokní přestavby z roku 1720, byla úprava fasády, na které se tehdy objevila freska Panny Marie. V druhé polovině devatenáctého století se dům U Splavínů stal na čas sídlem Malostranské dělnické besedy, ale tato politická organisace byla c.k. úřady brzy zakázána.  V osmdesátých letech byly pivovarské stavby zbořeny.  V roce 1938 zde byly zřízeny první městské veřejné záchodky u nás.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 1 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.