Dům U Tří zlatých korun se nachází na jižní straně horní části Malostranského náměstí. Jedná se o relativně velkou stavbu, jedno průčelí jde do náměstí a druhé hledí na americké velvyslanectví v ulici Tržiště.
Název ani účel první stavby na tomto místě neznáme. První konkrétní známou budovou, která se nacházela v tomto místě byl špitál postavený v roce 1484, který nechala založit staroměstská měšťanka Svata – pořídila zde stojící stavbu a věnovala ji Malé Straně. Nemocnici podporovali zámožní měšťané, kteří jí darovali jak přímo peníze a nebo na ní přepisovali různý majetek, jehož výnos financoval bohulibou špitální činnost, kterou byla péče o žebráky, staré a nemocné lidi. Malostranská nemocnice v tomto lukrativním místě fungovala více jak sto let, ale později si radní uvědomili, že pro chudinu a slabé vůbec není nutno věnovat prostor v srdci města a rozhodli se budovu prodat za úctyhodnou sumu dvou tisíc šesti set kop. Nový majitel, kterým byl Kryštof Hedler nechal budovu renesančně přestavět a upravil ji na obytný dům. Tehdy také byly na průčelí namalovány tři zlaté koruny po nichž stavba získala své jméno.
Dům pak různě měnil majitele, jedním z nich byl i architekt a císařský správce klenotnice Dionysio Miseroni či lékař a rektor pražské univerzity Jan František Low. V druhé polovině osmnáctého století také došlo k barokní úpravě stavby. Syn lékaře Lowa prodal dům U Tří zlatých korun v roce 1751 České komoře a na čas zde fungovala městská zastavárna (velké de facto úřední instituce, která měla omezit klasickou lichvu) přesunutá od Zlatého lva. Zastavárna sice zde fungovala dobře, ale město se o stavební stav domu nestaralo a tak začal dosti silně chátrat. Na začátku devatenáctého století proto zde musela být provedena velká rekonstrukce, ta nebyla příliš kvalitní navíc stavba přestala vyhovovat (pro své účely byla příliš malá) a proto město svůj „úřad“ přesunulo a budova byla prodána novému majiteli, který ji nechal zrekonstruovat a vtiskl ji dnešní klasicistní podobu.