Vysoká, velmi netradiční stavba hotelu International – někdy také psán jako Internacionál – či Crowne Plaza (dříve také Družba, Čedok či Holiday Inn) ční k nebi v dolíčku * poblíž Vltavy v Praze 6 Dejvicích. Je zajímavým příkladem architektury 50. let.
Dejvice byly úřednickou a rezidenční čtvrtí. Turisty nijak extra nepřitahovaly, navíc cestování bylo v první polovině dvacátého století výrazně náročnější než je dnes, proto hotelové kapacity centra města úplně vyhovovaly tehdejším potřebám. Situace se sice postupně začala měnit, ale vznik hotelu Internacionál byl spojen ne s potřebami trhu, ale vojensko politickými nutnostmi bolševického režimu v padesátých letech. Jednou z metod, jakou SSSR uplatňoval kontrolu nad vývojem ve „spojeneckých a bratrských“ zemích byl institut různých, převážně vojenských poradců. Ti dohlíželi na to, aby přátelské komunistické režimy procházely vývojem přesně takovým, jaký byl rozhodnut v Moskvě. U nás se začali objevovat ještě před únorovým pučem, většinou pracovali pod rouškou diplomatického zařazení na velvyslanectví. K oficiálním příjezdům začalo po komunistickém převratu, jejich status dále upřesnila smlouva z roku 1950. Přesné počty těchto pracovníků nejsou známy, ale česká strana se zavázala jim a jejich rodinným příslušníkům vysoký životní standart. To bylo i z jedním z důvodů, proč vznikl hotel Internacionál. Měl zajistit ubytování jak pro ty poradce, kteří zde žili dlouhodobě, tak pro různé pravidelné kontroly vazalské země. Stavba probíhala v letech 1952 až 1956 podle návrhu architekta F. Jeřábka. Ačkoliv je to na první pohled stavba vycházející z tzv. sorely (socialistického realismu), která byla velmi v oblibě v Sovětském Svazu a z něj se šířila i do satelitů, ve skutečnosti jde o relativně hezkou a čistou novoklasicistickou budovu – stačí si jen odmyslet věžičku s původní rudou hvězdou a sgrafity od J. Nováka a S. Ulmana (jejich inspirací byla ale česká renesance). Stavby ve stylu stalinského baroka v jiných zemích byly většinou zdobeny mnohem větším počtem dodatečných prvků, jako různé štuky či sochy a nebo velkým množstvím věží a věžiček. V průběhu stavby došlo k mírné změně určení, neměl již sloužit trvalému pobytu, ale byl přehodnocen na normální hotel, což vynutilo drobnější změny a zvýšený počet jednoosobových pokojů. Ubytování hostů sloužil hotel International celou svou historii, měnily se názvy, ale funkce zůstávala. V roce 2000 byla budova vyhlášena kulturní památkou a nyní pracuje pod názvem Crowne Plaza, ale nedá se vyloučit různé další změny názvu, podle toho, kdo a kdy ho od nynějších majitelů pořídí.
* Se vznikem hotelu International se spojuje i jedna z tvz. urban legends či nových pověstí českých. Jeho umístění v málo viditelném místě mělo být prý jakousi naší drobnou vzpourou proti sovětskému tlaku. Další verze tvrdí, že mělo jít naopak o slavnostní uvítání přijíždějících do Prahy ze severu a nebo o jakýsi doplněk Pražského Hradu.