Dnes si to asi většina lidí ani neumí představit, ale kdysi nebylo nic neobvyklého, že na mostech se vybýrala mýta, cla a různé další poplatky. To vše je pro nás většinou spojeno s mezistátním obchodem a v rámci EU i toto vědomí čím dál tím více zaniká. Jedním ze svědků minulosti je i bývalá Malostranská celnice.
Tuto budovu můžeme najít na konci (a nebo začátku, podle úhlu pohledu) Karlova mostu, samozřejmě, jak z názvu plyne, na té malostranské straně. Není nijak impozantní, jde sice o převážně renesanční stavbu, ale pro turisty je mnohem zajímavější a výraznější románská Juditina věž nad ní.
Celnice v těchto místech stála už v dobách středověku, ale co to bylo přesně za budovu, jak vypadala a kolik zabírala prostoru dnes už nevíme. V roce 1503 zde vybuchl ničivý požár, který vlastně srovnal se zemí vše mezi Újezdem a Malostranským náměstím a celnice patřila mezi budovy zlikvidované ohnivým živlem. Taková důležitá stavba ale musela být samozřejmě rychle postavena a jedná se o předchůdce dnešní budovy. V roce 1591 byla celnice hodně zchátralá, muselo dojít k její kompletní rekonstrukci, při které se opravilo zároveň věž. O těchto pracích se do dnešních dnů dochoval zápis umístěný nad portálem. Celnice byla opravena z prostředků Starého Města pražského. Celní úřad zde pracoval až do konce osmnáctého století. K úpravám původní fasády domu došlo v druhé polovině devatenáctého století, tehdy také vznikla zadní část, která hledí do Saské ulice.
Z předsíňky celnice je možno obdivovat jednu z unikátnějších a přitom velmi málo známých pražských památek, jakým je opukový románský reliéf v Juditině věži. Přesný význam výjevu, který je zde (klečící postava a panovník na trůně) je do dnešních dnů obestřena jistým tajemstvím, existuje více různých výkladů, co by umělecké dílo mohlo zobrazovat. Jediné co víme je to, že se jedná o záznam jakési události z druhé poloviny dvanáctého století (patrně kolem roku 1170).