Novoměstská radnice

Novoměstská radnice, patří k nejvýznamnějším stavbám, které byly postaveny ve středověku na Karlem IV. založeném Novém městě. Shlížela z vrchu na  tehdejší Dobytčí trh (jak se dříve nazývalo Karlovo náměstí) a na tomto místě se po různých přestavbách, dostavbách a jiných architektonických zásazích nachází i v dnešní době.

Novoměstská radnice samozřejmě musela být založena velmi rychle po založení Nového Města – každá obec potřebuje nějaké soudní a správní centrum, čili něco tuto funkci muselo plnit po odloučení od Starého Města v roce 1367. Na nynějším místě se její poloha potvrzuje již o deset let později a z této doby pochází východní křídlo, které je ve Vodičkově. Samotná stavba Novoměstské radnice probíhala  do roku 1418, z té doby se zachoval v přízemí dvojlodní sál. Asi nejvýraznější prvek radnice, neboli její sedmdesátimetrová věž, je mladšího data, byla vystavěna v letech 1451 až 1456. Významné centrum města ale nemohlo zůstat po staletí v neměnné podobě, vkus lidí se měnil, požadavky na komfort také, takže i radnice byla v průběhu věků dostavována. Ráz budovy se změnil v první polovině století šestnáctého (v letech 1520 až 1526), kdy byl do renesanční podoby změněn vzhled celého jižního průčelí radnice. Po velkém a ničivém požáru z roku 1559 bylo zase postaveno severní a západní křídlo, které obklopuje arkádový dvůr. Střecha a ochoz věže byly upraveny v letech 1722 až 1725. Kaple, která se nachází uvnitř věže byla zbarokizovaná v první polovině osmnáctého století.

Sloučení čtyř pražských měst v jeden celek,  z našeho dnešního hlediska moc Novoměstské radnici neprospělo, význam budovy rozhodně výrazně upadl, byla zaměněna z úředně politického srdce města na obyčejný soudní úřad, kanceláře a šatlavu. V roce 1806 byla stará část radničních budov přestavěna v tehdy moderním a funkčním empirovém slohu, čímž ale byla ochuzena o krásné zdobené prvky z renesanční doby. Hodnotu této architektury si bůh zaplať Praha uvědomila brzy a proto byla Novoměstská radnice znovu přestavěna v letech 1905 až 1906 a renesanční okna i štíty byly budově navráceny.  Další významnější úprava, tentokrát v modernizačním duchu proběhla  v letech 1958 až 1959, kdy přízemní gotická síň byla upravena na svatební síň pro Prahu 2. O tři roky později byla Novoměstská radnice vyhlášena za národní kulturní památku. Poslední velká rekonstrukce zde proběhla mezi lety 1976 a 1996 a díky ní byla radnice vlastně plně přizpůsobena moderním potřebám své prapůvodní funkce, neboť obvodní úřad přeci je radnicí dneška.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 2 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.