Purkyňův ústav je puristická stavba z konce první čtvrtiny dvacátého století, která se nachází v Praze 2 na Novém Městě. Jde o rozlehlou budovu kterou obkličují ulice Albertov, Votočkova a Hlavova.
Začátek historie této budovy je nerozlučně spjat se jménem Jan Evangelista Purkyně. Tento profesor, který se mimo jiné zabýval bakteriologickým a histologickým bádáním, přednášel embryologii a histologii na univerzitě až do své smrti v roce 1869. V roce 1850 založil na pražské lékařské fakultě fyziologický ústav. Kromě toho, že šlo o jednoho z nejvýznamnějších českých vědců devatenáctého století, J. E. Purkyně byl také zajímavým básníkem a překladatelem zahraniční poesie. Profesorovi nástupci pokračovali v jeho vědecké práci a S. Mayer začal usilovat i o založení samostatného histologického ústavu. Stavba nové budovy je nerozlučně spjata se jménem jednoho z dalších přednostů ústavu čili s Otakarem Srdínkem. Ten se v roce 1915 stal přednostou Histologicko embryologického ústavu a po vzniku samostatného Československa také poslancem a později i ministrem (nejdříve školství a pak zemědělství).
Projekt byl schválen v roce 1923 a tehdy byla také zahájena stavba budovy podle návrhu architekta Aloise Špalka. Stavba měla být určena jak pro histologicko embryologický tak pro farmakologicko farmakognostický ústav. Hlavní práce byly ukončeny v roce 1925, ale byly potřebné ještě různé technické úpravy, proto k slavnostním otevření došlo až 16. dubna roku 1926. Této slavnosti se kromě tehdejšího ministra Srdínka zúčastnil také samotný prezident republiky T. G. Masaryk. Purkyňův ústav bývá v dnešní době považován za jeden ze zajímavějších dokladů naší domácí architektury z první poloviny dvacátého století, který jasně dokazuje, že tehdy se dalo stavět tak, že to vyhovuje i dnešním náročným požadavkům. Budova samozřejmě byla průběžně v různých drobnostech upravována, ale k významnějším změnám de facto nedošlo. Za asi největší stavební práce se dá označit kompletní obnovu fasád Purkyňova ústavu, která proběhla v osmdesátých letech minulého století. Dnes kromě farmakologie a histologie se zde nachází také ústav zabývající se genetikou, kterou měl v takové nelásce soudruh Lysenko.
V budově Purkyňova ústavů jsou umístěny čtyři ústavy 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy:
* Ústav histologie a embryologie
* Farmakologický ústav
* Ústav lékařské biologie a genetiky
* Ústav biologie a patologie buňky
První tři jsou výuková a vědecká pracoviště, poslední jmenované pracoviště je převážně vědecké.