Vinohradská tržnice

Vinohradská tržnice se nachází na ulici Vinohradská číslo 50 v Praze 2 Vinohradech. Dnes, s názvem Pavilon, stále slouží svému účelu. Tuto stavbu by měl navštívit asi každý milovník nakupování ve velkých nablýskaných obchodních domech, neboť jde o první zachovanou stavbu tohoto typu v Praze.

První tržiště  v okolí se nacházelo na dnešním Tylově náměstí. S růstem Vinohrad se brzy objevila další a to na místě dnešních ulic Rumunská a Londýnská a také na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na Starém Městě radní nechali vystavět v devadesátých letech osmnáctého století velkou krytou tržnici a Vinohradští se nechtěli nechat zahanbit. Pro takovýto účel zakoupili stavební pozemek s tovární halou, jejíž přestavbu svěřili architektovi Antonínu Turkovi.  Stavba byla pojata velkoryse a také s výhledem na dlouhodobou funkčnost, na rozdíl od obvyklého materiálu pro takové tržnice, jakým bylo dřevo, pan architekt se rozhodl pro železnou konstrukci, která kromě zvýšené nosnosti garantovala i větší protipožární odolnost. Z praktických věcí suterén byl vyplněn sto čtyřiceti chladírenskými boxy i se strojovnou a obchodní prostor nabízel osm a devadesát prodejních stánků.

Dolní vchod do Vinohradské tržniceVzhled stavby obohacovaly různé ornamenty včetně figurálních plastik. Stavba byla otevřena v červnu 1903, ale trhovkyně musely být „přesvědčeny“ městem, aby ji začaly pravidelně využívat – samozřejmě na nové umístění si museli zvyknout i zákazníci obchodníků. Vinohradská tržnice sloužila hlavně prodeji různých potravin, jejichž výhodou byla větší čerstvost (díky chlazení) a také zdravotní nezávadnost. Stavba začala být velmi využívaná, ale zároveň ji město nepříliš opravovalo a její provoz byl dotován. Proto již ve třicátých letech došlo k návrhům na její likvidaci, či možná přesněji přestavbu na cosi modernějšího, co by v budoucnu mělo být také pro městskou čtvrť ziskové. K dalším plánům na likvidaci došlo v osmdesátých letech minulého století a nahrál jim také požár který vybuchl v červenci roku 1986. Stavba ale byla na konec zachráněna a to díky iniciativě Klubu Za starou Prahu, který se zasadil o její zapsání na seznam nemovitých kulturních památek naší země. V devadesátých letech došlo k rekonstrukci, která byla dosti citlivá k historii Vinohradské tržnice a na konci roku 1994 byl Pavilon otevřen pro veřejnost a slouží stále svému původnímu účelu i když při náročnější ekonomické situaci bývají občas problémy sehnat nájemníky (zvláště od doby co v relativní blízkosti vzniklo nákupní centrum Flora).

Příspěvek byl publikován v rubrice Praha 2 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.