Vyšehradská zbrojnice se nacházela přibližně uprostřed Vyšehradských sadů. Patří k objektům zmizelé Prahy, zbořena byla v první polovině dvacátého století. Její umístění připomíná kamenný barokní portál.
Díky zkušenostem ze třicetileté války se v roce 1651 rozhodlo, že Praha bezpodmínečně potřebuje další zbrojnici. Zprávu o stavu zbrojnic sestavil Rudolf z Teuffenbachu, který poukázal, že takto velké město má zbrojnice jen na Malé Straně a Novém Městě a navíc, že jejich výbava je naprosto nedostatečná. Zbrojmistr Georg Baum proto doporučil výstavbu dvou nových budov, ještě jedné na Malé Straně a druhé na Vyšehradě. Plán byl schválen a do roku 1654 byly uvolněny na výstavbu finanční prostředky. Vyhrál návrh, který předložil S. Bossi a hlavním kritériem výběru byla cena. Je možné, že jeho práce vycházela z plánů, které byly předloženy již v roce 1652 a jejichž autorem by měl být C. Lurago. Nová budova na Vyšehradě byla vskutku impozantní. Její rozměry měly být přibližně devadesát na třicet šest metrů a výška kolem osmi metrů (pro představu, jde de facto o délku, jakou má vyšehradský hřbitov). Není divu, že u takovéhoto projektu velmi byl velmi rychle překročen rozpočet a stavba byla již rok po jejím zahájení Bossimu odebrána a od roku 1657 v ní pokračoval možný tvůrce původního návrhu C. Lurago (kamenické práce na stavbě průběžně prováděl G. B. Spinetti). Ale ani architekt Lurago budovu nedokončil v takové podobě, v jaké byla plánována. Stavba navíc byla zakryta pouze provizorní šindelovou krytinou (ta byla nahrazena pálenou až v roce 1694). Není to nic divného, když zohledníme fakt, že ani pevnost Vyšehrad nebyla nikdy dokončena (ale díky její neustálé výstavbě došlo ke zničení původního hradu a gotických a románských památek).
Budova zbrojnice byla jednopatrová, z čehož dolní patro bylo jedním obrovským sálem. V roce 1927 budovu zachvátil obrovský požár, a protože nebyla zase nijak architektonicky významná či památná, došlo k rozhodnutí o její demolici, kterou provedla firma Bohumila Belady. Ta zachránila oba kamenné portály, které přenesla a vytvořila z nich vchod do nově vzniklého vyšehradského parku.