Žižkovská věž (také občas zvaná jako Bajkonur, žirafa, raketa, Bilakova jehla či Jakešův prst – a někdy i něco jiného, výrazně nemravnějšího) je nejvyšší pražskou stavbou a také jednou z dominant hlavního města. Žižkovská věž se nachází jak již i název naznačuje na Žižkově, adresa je Mahlerova 1, Praha 3.
Na začátek několik obecných údajů. Žižkovská věž měří 216 metrů, ale vyhlídková kabina je v 93 metrech – při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až do dálky sta kilometrů. Vrchol věže je ve výšce 474 metrů nad mořem. Na vrcholu se vychyluje až o metr dvacet. Celá Žižkovská věž váží téměř dvanáct tisíc tun.
Žižkovská věž vznikla v letech 1985 až 1992 (18. únoru byl žižkovský vysílač uveden do provozu) podle návrhu architekta Václava Aulického a statika Jiřího Kozáka. Již v době svého vzniku vzbuzovala velmi silné emoce, lidé se obávali zdravotních vlivů, překážel jim její vzhled a také jistou roli odehrávaly etické důvody, neboť u pat Žižkovské věže se nachází starý židovský hřbitov. Její základ stanoví čtyři metry tlustá železobetonová deska o průměru třicet metrů, která se nachází patnáct metrů pod povrchem země. První část věže stanoví tři ocelové tubusy (jeden má průměr 6,2 metrů a dva jsou o průměru 4,8 metru), na kterých je umístěno devět kabin. Tyto tubusy dosahují do výše 134 metrů a potom se začíná část druhá, kterou tvoří anténový nástavec. Kabiny slouží jednak návštěvníkům k občerstvení i výhledu, jednak jako technické zázemí pro vysílání různých signálů, konec konců Žižkovská věž nevznikla jen tak pro srandu králíkům. Jejím účelem bylo nahradit nepostačující vysílač na Petříně a také se prostě přizpůsobit mnohem větším telekomunikačním požadavkům končícího dvacátého století.
Žižkovskou věž nyní zdobí skupina obrovských metrák těžkých černých laminátových dětí (či spíše batolat), které vytvořil kontroverzní umělec David Černý, nejdříve (v roce 2000) byly umístěny dočasně, ale po pozitivních ohlasech tvoří od října roku 2001 nedílnou součást vysílače a lezou si na horu i dolu po tubusech a po kabinách.